Altınkaya Et: Sosiste lezzet çağı başlatıyor

basın

5Yıldız markasıyla 1967 yılından bu yana et mamulleri üretimi yapan Altınkaya, “Sosiste Lezzet Çağı” sloganıyla yola çıkan ve franchising sistemiyle çalışan Saus-Age yatırımıyla ilk kez orijinal Hot Dog’u Türk tüketicilerle buluşturuyor.

Bir aile şirketi olarak 1967 yılında kurulan Altınkaya Et ve Et Mamulleri, 5Yıldız markasıyla Pendik Kurtköy tesislerinde yılda 5 bin ton et mamulü üretiyor. Titiz çalışmalarıyla tanınan firmanın dana, hindi ve tavuk ürünlerinden oluşan 200 çeşit ürünü bulunuyor. Titiz çalışmalarıyla tanınan firma, dana, hindi ve tavuk ürünlerinden ürettiği salam, sucuk, sosis, jambon, kavurma, pastırma ve füme etlerle sektöre hizmet  veriyor. Doğal üretime özen gösteren Altınkaya, kalite ve hizmet noktasında sektördeki pek çok firmadan farklılaşıyor. Firma, daha çok yurtiçinden temin ettiği etlerini Afyon, Balıkesir, Konya illerinden alıyor. Altınkaya, ayda 400 ila 450 ton arasında üretim yapıyor. Her müşterinin talebine cevap vermek gibi özel bir kalite politikasını takip ettiklerini söyleyen Altınkaya Et ve Et Mamulleri Franchise Sorumlusu Cihan Altınkaya, bunun için satış pazarlama departmanıyla koordine olarak piyasanın nabzını tuttuklarını dile getiriyor. Üretim tesisindeki yatırımlarına devam ederek yeni bir fabrika yatırımlarından bahseden Cihan Altınkaya, kapasitelerini ve beraberinde kalitelerini daha da arttıracaklarını belirtiyor.

Kalitede iddialı
Altınkaya Et, üretimlerdeki kaliteyi yükseltmek ve devamlılığı sağlamak için gıda yüksek mühendisi, gıda mühendisi ve teknikerlerle çalışmalarını sürdürüyor. Mal kabulünden itibaren tüm üretim aşamalarında kaliteyi sağlamak ve devam ettirmek için denetlemelerini özenle yürüten firma TSE, ISO 9001 ve 22000 kalite belgelerine sahip.

Altınkaya Et, pazarlama çalışmalarını Beşyıldız firması üzerinden yürütüyor. Firma, hem ulusal ve yerel marketlerde hem de toplu tüketim kanalında faaliyet gösteriyor. Satış ve pazarlama alanında bayi bazlı çalışmayı amaçlayan Altınkaya Et, böylece hem daha çok tüketiciye ulaşmayı hedefliyor hem de toplu tüketim alanında faaliyet gösteren firmalarla sağlıklı çalışmalara imza atıyor. Altınkaya Et, tüm bunlara ek olarak Irak, Suriye gibi Arap ülkelerine ve Türki Cumhuriyetlere ihracatlar da gerçekleştiriyor.

Gerçek hot dog!
Altınkaya Et, bu yıl sektöre yeni soluk getirecek bir yatırımla da adından söz ettirecek. “Sosiste Lezzet Çağı” sloganıyla yola çıkan ve franchising sistemiyle çalışan Saus-Age ile Türkiye’de ilk kez orjinal Hot Dog’u Türk tüketicilerle buluşturuyor. Özel ve şık tasarımlı araçlarında dolgun ve lezzetli hot dog’ları satışa sunan Saus-Age, ilk olarak popüler noktalarda hizmet vermeye başlarken, aynı zamanda sosislerini vakumlu ambalajlarında Türkiye’nin seçkin şarküterilerinde satışa sunuyor. Saus-Age’in ana ürünü olan sosisleri Beşyıldız firması tarafından yüzde 100 dana etinden hiçbir katkı maddesi ve renklendirici içermeden tamamen doğal olarak üretiliyor. Franchise Sorumlusu Cihan Altınkaya, Saus-Age’in hijyenik araçları, eğitimli personeli, farklı sunum teknikleri ve ürün gruplarıyla Türkiye’nin her bölgesinde hızla büyümeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Kaynak : Gastronomi Mekanları