Emrah Altınkaya-5 Yıldız Et Mamulleri-Dış Ticaret Sorumlusu

basın

-Bir profesyonel gözüyle Türkiye ekonomisinin gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Türk ekonomisi genel anlamda Avrupa’daki meslektaşlarımız tarafından imrenilen bir gidişatta. Devlet tarafından verilen destek ve teşviklerin bunda payı çok. Bunun yanı sıra siyasal anlamdaki istikrar ve dış politikadaki heyecanın büyük etkisi var. Açıkçası ihracat yapan bir firmanın yöneticisi olarak geçen sene yakalanan ivme kadar olmasa bile hedef büyümeyi 2012 / 2013 yılları için %4 civarı olarak tahmin ediyorum.

 

-Sanırım sık sık yurtdışına seyahat ediyor olmalısınız, oradan bakıldığında, yabancı gözüyle Türkiye ve Türk Ekonomisi nasıl görülüyor?

Türkiye model ülke özellikle Ortadoğu & Kafkaslar ve K.Afrika’da. Bizler yılın yarısında yurtdışında bulunduğumuz için insanların Türkiye’ye bakışını daha iyi gözlemliyoruz kesinlikle. İhracat yapacağım firmayla masaya oturduğumuzda kendimizi 1-0 önde hissediyorum. Yabancıların gözüyle ürün kalitemiz ve çeşitliliği anlamında rakiplerimizle rekabet edebilir seviyedeyiz.

 

-Sektörünüzün 2012 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dış ticaret anlamında ilk 6 ay da durum normalin altında idi. Açık konuşmak gerekirse Nisan ayı itibariyle geçen yıl ki hareketlilik söz konusu. Ama ikinci yarıda hedefler tutacaktır. Özellikle Ramazan ayı öncesi hareketlilik bekliyorum.

 

-Kurumunuz açısından 2012 yılı nasıl bir yıl oluyor?

Hedeflerimizi iç ve dış Pazar olarak 2011 yarısında belirledik ve şuan için her şey yolunda gözüküyor. Dediğim gibi 6.ay sonrasında ivme kazanacağını düşünüyorum. Yaz mevsimi, Ramazan ayı ve akabinde eğitim – öğretim yılının başlangıcı etkili olacaktır.

 

-Kurum olarak 2013 hedefleriniz nelerdir? Kurum olarak gelecek planlarınız arasında neler var?

Firma olarak kapasitemizin %20 sini ihracata ayırdık 2013 yılında kapasite artırımı ile birlikte bu oranı %50’lere çekeceğiz. Türk et mamullerinin ve damak tadının özellikle Ortadoğu ve yakın coğrafyamızda yayılması için elimizden geleni yapacağız.

 

-Sektörünüzün gelecek 5-10 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörde hijyen adına kalite adına güzel adımlar atılıyor. İnsanın var olduğu her yerde gıda önemli yer teşkil ediyor. Pazar büyük ve komşu ülkeler her anlamda ilişkilerimiz geliştikçe özellikle gıda anlamında sektörün önü açık.

 

-Sektörünüzün yetişmiş insan kaynağı sıkıntısı var mı? Siz bu konuda hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?

Mikro anlamda et mamulü olarak sektöre baktığımda yeterli yetişmiş insan kaynağı mevcut. Belki de bu konu çok şanslıyız. İmalat, paketleme, gıda denetim ve pazarlama anlamında Türkiye cidden uzmanlaşmış ve yetişmiş insan kaynağına sahip.

 

-Kurum olarak “yeni mezun üniversitelilere” yaklaşımınız nedir?

Ben kendi firmam adına içtenlikle şunu söyleyebilirim: Bizler henüz stajyer alımı aşamasında bile yeni mezunlara hak ettikleri değeri vererek rahatlıkla kritik noktalarda görevlendirebiliyoruz. Firmamızda çalışan cidden bu işi tercih etmek isteyen ve bizde bu özgüveni & tecrübeyi kazanan arkadaşlarımıza mezuniyet sonrası görüşüyor işe alımlarını yapıyoruz.

 

-Bu sektörde kariyer yapmak isteyen üniversiteliler öğrenciyken, kampüsdeyken hangi eğitimleri almalılar?

Öncelikle teoriyi pratikle birleştirmeliler. Ve en azından 2. Sınıftan itibaren her yaz tatillerinin bir ayını sektörle alakalı firmalarda stajyer olarak geçirmeliler. Kampus eğitimleri sırasında iş dünyasının gerçekleri ve kendi hayalleri arasında sürekli hocaları ile istişarede bulunmalılar.

 

-Çalışanlarınızı yani adayları seçerken hangi kıstaslarda değerlendirmede bulunuyorsunuz?

Öncelikle bu işe gönül vermesi gerekiyor. Tecrübe elbet önemli ama insani ilişkileri, verilen sorumluluğu yerine getirmesi ve problem çözme yeteneği çok önemli…

 

-2012 yılında ne kadar yeni çalışan aldınız, bu rakamın 2013 yılında ne kadar olmasını hedefliyorsunuz?

25 kişi ile 2012 başında kontrat imzaladık. 2013 ihracat büyüme hedefleri çerçevesinde bu rakamı 25 – 35 kişi arasında görüyorum.

 

-Sektörünüzde çalışmak isteyen okurlarımız için sormak istiyorum. Bu sektörde başarılı bir kariyere sahip olmak için ne yapmalılar?

Belki klişe bir laf olacak ama işin mutfağından başlamalı ve branşlaşmalı.

 

-Yabancı dil bilmenin sektörünüz için önemi nedir?

Yabancı dil ihracat anlamında bizim sektörün olmazsa olmazı. İngilizce, Arapça ve Rusça ciddi manada artı.

 

-Birkaç özel soru sorumak istiyorum: Mesleğe ne zaman başladınız?

Mesleğe başlamam 13-14 yaşlarımda oldu. Sebebi ise aile firmamız olması.

 

-Nerede başladınız?

Ben ilk olarak paketleme bölümünde yer aldım firmada. Belki size komik gelecek ama koli bantlama ve terazi etiketlemesiyle fabrika da mesaiye başladım.

 

-Nasıl başladınız?

Başlama sebebim tamamen merak ve de babamızın amcamızın işi olması sebebiyledir. Tabi sofranıza gelen ürünün nasıl yapılışı bilmek ve onun insana verdiği haz. Düşünebiliyor musunuz Türkiye’de üretilen bir ürün yurtdışında marketlerde raflarda ve insanlar beğenip alıyor. Bu harika bir duygu. Akabinde yurtdışında üniversite yıllarım ve dönüşte firmada okuduğum bölümle alakalı ( uluslararası ilişkiler ) olarak ihracat departmanında başladım.

 

-İş hayatınızın dışında neler yapıyorsunuz?

Her hafta halı saha maçım vardı mesela. Bunun haricinde gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi çok severim. Yurtdışında isem farklı yemek kültürleri hep ilgimi çekmiştir. Bir uluslar arası ilişkilerci olarak Türkiye ve Dünya siyasetini yakında takip ederim.

 

-Çalışırken öncelikleriniz ve prensipleriniz nelerdir?

Dürüstlük ve hakkaniyettir. Zaten bu ikisi oldu mu her şey geliyor ve rayına oturuyor diye düşünüyorum. Birde çok titizimdir çalışırken.

 

-Bu sektörde yer almasaydınız hangi alanda kariyer yapmayı düşünürdünüz?

Kesinlikle basın, akademi ya da dış politika üzerine kariyer yapardım. Gerçi hali hazırda bu alanda çalışmalarımda oluyor.

Kaynak : Global Cv