5 Yıldız, helal gıda sertifikasına müracaat etti

basın

500’ü aşkın ürün çeşidiyle, Türkiye’de Sucuk sektörünün amiral gemilerinden 5 YILDIZ şirketi, Türk damak tadına uygun ürettiği ürünlerini artık Ortadoğu, Kafkas ve Kuzey Afrika ülkeleri için de üretecek.

Yıllardır yurt içinde elde ettiği sayısız başarılarla adından söz ettiren 5 Yıldız Şirketinin sucuk salam sosis gibi ürünlerini özellikle 5 Yıldızlı Oteller, catering firmaları ve lüks restaurantlarda müşterilerine sunuyor. Büyük market reyonlarında da birçok ürünü bulanan 5 Yıldız şirketi 44 yıldır birbirinden lezzetli salam, sucuk, pastırma, sosis gibi ürünleri Türk Halkına sunuyordu, artık Ortadoğu, Kafkaslar, Kuzey Afrika ülkelerinde birçok kişinin sofrasında da 5 Yıldız ürünleri olacak.

Şirketin Dış Ticaret Müdürü Emrah Altınkaya, Kıbrıs, Azerbaycan, Suriye, Irak, Suudi Arabistan ve Dubai’nin de 5 YILDIZ’lı ürünlerin pazarlandığı ülkeler arasına katıldığını ve özellikle Ortadoğu pazarının üretimlerinde çok büyük bir yer tutacağını söyledi.

Helal Gıda Sertifikası Alıyor

Hatta şirket, bu amaca yönelik ihracat sürecinde özellikle Arap ülkelerinin talep ettiği Helal Gıda Sertifikası alma adına da GİMDES ile ortak çalışmalara şimdiden başladı.

Et ve Et ürünlerinin Fiyatları Nasıl Ucuzlayacak?

5 Yıldız Et Mamulleri Şirketi Dış Ticaret Müdürü Emrah Altınkaya, Türkiye’de Et ve Et Ürünleri fiyatlarının yüksek olmasının, et fiyatlarına yeteri kadar müdahale edilememesinin ve ayrıca çok fazla spekülatörün tüketiciyi yanlış yönlendirmesinin bir sonucu olduğunu söylüyor.

Emrah Altınkaya; “Yeterli hayvan besiciliği Türkiye’de yapılmadığı takdirde et fiyatlarının yüksek olması kaçınılmazdır. Bu fiyatların hem üretim tarafında çalışan firmalar, kişiler hem de tüketiciler için makul seviyelere yani Avrupa’daki gibi herkesin kolaylıkla et ve et ürünleri tüketebileceği seviyelere gelmesi için öncelikle besicilikte kullanılan yem, ilaç ve yardımcı maddelerin ucuzlaması ve devletin hayvan üreticisine ve et üreticisine destek olmasıyla sağlanabilir.” dedi.

Et Fiyatlarındaki Dalgalanmalar Sektöre Zarar Veriyor

Et fiyatlarındaki dalgalanmaların sektöre verdiği zararları birebir yaşadıklarını söyleyen Emrah Altınkaya; bu konuya devletin Tarım ve Hayvancılık politikalarına uzun vadeli çözümler üreterek müdahale edeceğine inandıklarını söyledi, ancak geçen 2 yıllık süreçte dalgalanan et fiyatları nedeniyle et üreticilerinin etmiş olduğu zararları telafi etmenin mümkün olmadığını söyledi.

İkinci Kuşak Yöneticiler İş Başında

5 Yıldız Et Mamülleri şirketini artık gençler yönetiyor öyle ki tepe yöneticilerin yaş ortalaması 26. Aile şirketi özelliği taşıyan şirkette ikinci kuşağın Dış Ticaret Müdürlüğünü yapan Emrah Altınkaya, 1. kuşağın sektörünün en önemli markalarından biri haline getirdiği şirketi, bir dünya markası yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Kaynak :  Zaman Gazetesi